دکتر پوستر

منو

راهنمای حرفه‌ای برای افراد دورکار

نویسنده: مایک گریگز | مترجم: ریحانه دقیقیان

در صورت انتخاب مسیر صحیح می‌توانید با کار‌کردن در خانه، موفقیت خود و رضایت مشتری‌ها را تضمین نمایید.

به نظر می‌رسد دورکاری یا کار‌کردن در خانه مثل زندگی‌کردن در بهشت است؛ رفت و آمدها در کم‌ترین حد ممکن هستند، نیازی نیست بر سر این که نوبت چه کسی است چایی دم کند با همکارتان بحث کنید و حتی می‌توانید با پیژامه پشت میز کار خود بنشینید.

با این حال دورکاری هم مشکلات خودش را دارد. مدیریت انجام پروژه‌ها در این شرایط ممکن است کمی سخت باشد، چرا که شما به طور مداوم تمرکز خود را به واسطه‌ی کارهای کوچک و بزرگ خانه از دست می‌دهید و مجبور می‌شوید پروژه‌ی خود را برای انجام دادن آن‌ها، نیمه‌کاره رها سازید.

مسائل بسیار دیگری نیز وجود دارد که ممکن به ذهن‌تان خطور نکرده باشد: آیا از منزل نیز می‌توانید فایل‌های سنگین را ارسال نمایید؟ آیا نرم‌افزارهای طراحی گرافیک شما همیشه به‌روز خواهند بود؟ آیا پس از این که در خانه ماندگار شدید باز هم می‌توانید به روابط اجتماعی و ارتباطات خود ادامه دهید؟

سال‌های بسیاری را هم در استودیو و هم در خانه کار کردم و با مشتری‌های بسیاری تعامل داشتم. به همین دلیل مایلم تجربیاتی که دراین مدت به دست آوردم را با شما به اشتراک بگذارم تا ببینید آیا دورکاری برای شما گزینه‌ی مناسبی هست یا خیر.

فضای جداگانه‌ای برای خودتان مهیا کنید

داشتن فضایی جداگانه برای کار‌کردن در خانه، بسیار حیاتی است، و اهمیتی هم ندارد که چه قدر آن مکان شیک هست یا کاغذ دیواری کهنه‌ای دارد.

مهم‌ترین نکته این است که محیطی را صرفاً به کارتان اختصاص دهید. اگر همسر یا همخانه یا فرزندانی در منزل دارید، و لپ‌تاپ را روی میز آشپزخانه بگذارید و فکر کنید که این جا دفتر کارتان است، نه تنها برای شما چنین حسی را ایجاد نمی‌کند بلکه حس خانه بودن را نیز از سایر اعضا می‌گیرید.

من خوشبختانه یک انباری خالی دارم که برق دارد اما وسیله‌ی گرمایش ندارد. روزها آن‌جا کار می‌کنم و اگر لازم باشد شب نیز کار کنم، پشت میز تحریری که فضای آن را از خانه جدا کرده‌ام، مشغول می‌شوم. این کار باعث می‌شود به راحتی فعالیت خود را انجام دهم و مزاحم استراحت همسرم نشوم. بنابراین سعی کنید جایی را در خانه پیدا کنید ،که اتاق خوابتان نباشد، و بتوانید آن را به کارتان اختصاص دهید.

امکان ارتباط را برای مشتری را فراهم سازید

داشتن برنامه‌هایی مانند Dropbox و اینترنت پر سرعت، می‌تواند کار کردن در خانه را برای همه‌ی اعضای پروژه تبدیل به تجربه‌ای فراموش نشدنی نماید. بیشترین هزینه‌ای که برای کار در خانه می پردازم، مربوط به روز نمودن نرم‌افزارها یا کامپیوترهای جدید نیست، بلکه بیشترین هزینه‌های من شامل شارژ اینترنت، برنامه‌ی دراپ باکس و گوشی همراه هوشمند است. این‌ها ابزارهایی هستند که باعث می‌شوند همیشه از طریق اسکایپ و سایر شبکه‌های اینترنتی، برای مشتری‌هایم قابل دسترس باشم.

فایل کارها را در گروهی که برای خود و مشتری در دراپ باکس درست کرده‌ام، می‌گذارم و آن‌ها را با او به اشتراک می‌گذارم تا هر وقت که نیاز داشت به سرعت و راحتی به آن‌ها مراجعه نماید.

این سیستم در هنگام کار با مشتری‌هایی از سوهو و سان دیگو نیز جواب داده و باعث شده تا  نگرانی بابت ندیدن پروسه‌ی کاری که هزینه‌ی آن را پرداخت کرده‌اند، وجود نداشته باشد. یکی از خوبی‌های دراپ باکس این است که کامپیوترهایم را «سینک» می‌کند. برای مثال اگر به سفری بروم یا از خانه دور شوم، می‌توانم با استفاده از هر دستگاهی به فایل‌های آثارم دسترسی داشته باشم.

منظم باشید

برای آرشیو کردن آثارتان می‌توانید از نرم افزارهایی مانند کرش پلن    (Crash Plan) استفاده کنید تا در مواقع لزوم بتوانید آن ها را به سفارش‌دهنده نشان دهید. شاید خوشایند به نظر نرسد، ولی هنوز هم معتقدم زمانی که در خانه می‌خواهید مشغول به کار شوید، پوشیدن لباس کار/بیرون بسیار تاثیرگذار است. من همان لباس‌هایی را می‌پوشم که اگر به استودیو می‌رفتم و ارتباط مستقیم با مشتری داشتم، می‌پوشیدم و از ساعت هشت و نیم صبح تا شش بعد از ظهر در دسترس کامل سفارش‌دهندگان هستم.

اگر در یک روز کاری، پروژه‌ی فوری یا خاصی نداشتید، آن را بهانه‌ای برای نشستن پای تلویزیون قرار ندهید. به جای این کار، خود، سفارش‌دهنده‌ی خود شوید: وب‌سایت یا آلبوم نمونه کارهایتان را به‌روز نمایید، با مشتری‌های فعلی یا مشتری‌های بالقوه تماس بگیرید، زمانی را به یادگیری خود اختصاص دهید، و در نهایت اگر آن روز را به انجام پروژه‌های شخصی پرداختید، اطمینان حاصل کنید که این فعالیت‌ها در آینده برای تبلیغ کارتان مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

کار خانگی

این نظم دهی شامل زیرساخت‌های کاری شما نیز می‌شود. این که سفارش دهنده بابت کار کردن شما در خانه، هزینه می‌پردازد، به این معنا نیست که کار شما می تواند «خانگی» به نظر برسد (مگر این که در بریف طراحی ذکر شده باشد).

ابزار مناسب جهت کارکردن داشته باشید و همچنین نرم‌افزار‌های مناسبی را برای آرشیو کردن آثارتان تهیه نمایید. می‌توان گفت کار کردن در خانه به لحاظ هزینه از کار کردن در یک استودیوی مجهز، گران‌تر تمام می‌شود. اما مزیت کارکردن در خانه این است که شما در تمام دستگاه‌های دیجیتال خود به فایل آثارتان دسترسی کامل دارید. این امر کیفیت کار شما را بالاتر می‌برد تا این که هر بار می‌خواهید کاری را با مشتری جدید آغاز نمایید، با سیستم یک استودیوی دیگر سر و کله بزنید.

هر زمان که برای شما مناسب‌تر است کار کنید

یک گوشی تلفن همراه هوشمند، مهم‌ترین ابزاری است که یک فریلنسر باید داشته باشد، چرا که به وسیله‌ی آن، زمانی که در خانه نیستید به ایمیل و سایر فایل‌های کاریتان دسترسی خواهید داشت.

از دیگر مزایای داشتن این نوع نظم شخصی و سرمایه‌گذاری در کار کردن در خانه این است که می‌توانید زمان کار خود را طوری تعیین کنید که در آن ساعت از شبانه روز به طور طبیعی خلاق‌تر و کارآمدتر هستید.

مراقب باشید برنامه‌ی زمان‌بندی‌تان به گونه‌ای باشد که با ساعت خستگی و بی‌حوصله‌گی شما تداخل نداشته باشد. سعی کنید همان ساعت کاری که در دفتر یا استودیو داشتید را در خانه نیز حفظ نمایید، تا بتوانید هزینه‌های خود را به خوبی تامین نمایید.

گوشه‌گیر نشوید

هر چه قدر که می‌توانید از خانه خارج شوید. زمانی که برنامه‌های خود را تنظیم نمودید و به روتین دلخواه رسیدید به آسانی مزایای کار کردن در استودیو را فراموش خواهید کرد.

با این که همه‌ی ما از رفت و آمد خسته هستیم، اما راه رفتن تا دم ماشین یا مترو نیز می‌تواند فعالیت ورزشی محسوب شود. بنابراین سعی کنید دست کم روزی یک بار، برای خرید نان هم که شده، از خانه خارج شوید.

زمانی برای دویدن

من دویدن را به عنوان فعالیت ورزشی خود انتخاب کرده‌ام. کم بازه‌ده‌ترین ساعت روز برای من بین ده تا یازده و نیم صبح است، و از همین زمان برای دویدن استفاده می‌کنم.

یکی دیگر از مزایای کار کردن در استودیو، تعامل با انسان‌هاست. با این که توییتر و سایر شبکه‌های اجتماعی دسترسی به اخبار، سرگرمی و تعاملات اجتماعی است و از گوشه‌گیری افراد تا حدی جلوگیری می‌کند، ولی سعی کنید هر چند هفته یک بار چند روزی را به ملاقت حضوری با مشتری‌ها، غذا خوردن با دوستان و به طور کلی بیرون رفتن از خانه و دیدن چیزهایی غیر از صفحه‌ی کامپیوتر اختصاص دهید.

نتیجه‌گیری

موفقیت کار کردن در خانه مستلزم این است که همان جدیتی که در کار در استودیو دارید را ، در خانه نیز به کار گیرید. کار کردن در خانه به خصوص برای مشاغل هنری پر از منفعت می‌باشد، زیرا می‌توانید محیط کار و برنامه‌ی زمانی را تدارک ببنید که برای شما شخص شما مناسب است. برای من کار کردن در خانه باعث شده تا خوانواده‌ام را بیشتر ببینم، و نسبت به کار کردن در استودیو، مشتری‌های بیشتری داشته باشم.

مهم‌ترین چیزی که می‌تواند کار کردن در خانه را تبدیل به تجربه‌ای ناموفق نماید این است که درب خانه را به روی مشتری‌ها ببنیدید، و تبدیل به فردی گوشه‌گیر شوید که تنها با تعداد کمی از دوستانش در ارتباط است. انسان اگر شاد باشد بازدهی بیشتری خواهد داشت، بنابراین اگر امکان کار کردن در خانه برایتان وجود دارد آن را امتحان کنید. شاید تحولی قابل توجهی در کسب و کارتان ایجاد شد.

دسته :  مقالات

دیدگاه ها