دکتر پوستر

منو

مدرک گرافیک چه میزان ارزش و اهمیت دارد؟

اگر به گرافیک علاقه دارید حتما این سوال را از خودتان پرسیده اید که تحصیلات و مدرک گرافیک چقدر مهم است؟ مشاغل زیادی هستند که نمی توانند بدون آموزش دانشگاهی قابل استفاده و عملی باشند. مثلا کسی که می‌خواهد خلبان یا جراح شود باید تحصیلات تخصصی آن را بگذراند.
اما اگر به هر دلیل نمی توانید این مسیر را پیش گیرید، نگران نباشید. چون علاقه زیاد، آموزش رایگان و کسب تجربه هم می تواند از شما یک طراح گرافیک حرفه ای بسازد. برای اینکه بدانید داشتن مدرک گرافیک چقدر مهم است همراهمان باشید.

اگر بین دو راهی مانده‌اید بایستی تمام شرایط را در نظر بگیرید و با توجه به هدف تان انتخاب کنید. اما در نهایت این شما هستید که باید تصمیم بگیرید که میخواهید گرافیک را به صورت آکادمیک آموزش ببینید یا تجربی!

دلایلی که نشان می‌دهد داشتن مدرک طراحی گرافیک مزیت است

اگرچه فراگیری مهارت ها به صورت خودآموز بسیار راحت است، اما شما با داشتن مدرک طراحی، مزیت های بسیاری خواهید داشت. از علم و دانشی که در دوران تحصیل یاد می‌گیریدگرفته، تا فرصت های شغلی پس از آن بدست خواهید آورد.

شما با تحصیلات دانشگاهی فردی شایسته شناخته خواهید شد و می توانید طیف گسترده ای از مشاغل هم رده خود را دریافت کنید. اما بزرگترین سوال برای کسی که می‌خواهد کار جدیدی را شروع کند، این است که این کار چقدر به آینده کاری من کمک خواهد کرد؟ آیا در آینده شغل مناسبی پیدا خواهم کرد یا نه؟

راحت تر استخدام شوید

ما بر ایم باوریم که داشتن مدرک طراحی گرافیک، احتمال استخدام شدن شما را افزایش می دهد، چون بسیاری از کارفرمایان به افرادی که مدرک دانشگاهی دارن توجه بیشتری دارند. همچنین طراحی گرافیک بر مبنای کار عملی شناخته می‌شود، یعنی تا شما نمونه های عملی از کارتان را به کارفرما نشان ندهید او نمی تواند در مورد حضور شما تصمیم بگیرد. به همین دلیل است که در پروسه استخدام باید نمونه‌ کارهایتان را همراه داشته باشید. این را هم باید بگوییم که بعضی از کارفرمایان اگر مدرک تحصیلی نداشته باشید، اصلا به نمونه کار شما نگاه هم نمی‌کنند!

برای اطمینان از این موضوع در سال گذشته (در ایالت متحده) بیش از ۴۳۳۰۶ آگهی استخدام مربوط به طراحی گرافیک، به کمک نرم افزار تجزیه و تحلیل مشاغل بررسی شده است. نتیجه این تحقیق نشان داد که ۸۸ درصد کارفرمایان ترجیح می دهند افرادی را به خدمت بگیرند که مدرک کاردانی طراحی گرافیک یا بالاتر دارند. پس می توانیم این نتیجه را بگیریم که داشتن مدرک کاردانی یا کارشناسی طراحی شما را ده برابر به شغل دلخواهتان نزدیک می کند.

با مدرک گرافیک درآمدتان افزایش می یابد

همه شنیده ایم که پول خوشبختی نمی آورد اما موارد بسیاری هم هستند که با پول بدست می آیند، مثل اجاره خانه ،خرید وسایل کار، قبض و حتی هزینه یک شب اقامت در خارج از شهر. بیایید حقیقت را بپذیریم، هرکسی که بگوید از افزایش حقوق اش خوشحال نمی شود، دروغ گفته است.

اما چگونه حقوق طراح گرافیک افزایش می یابد؟ به گزارش اداره آمار کار در سال ۲۰۱۷، متوسط ​​حقوق و دستمزد سالانه در سراسر کشور برای طراحان گرافیک ۴۸۷۰۰ دلار بود. اما آموزشی که همراه با کسب مدرک باشد برای کارفرما قابل اعتمادتر بوده و در نتیجه هزینه بیشتری را پرداخت خواهد کرد.

هرچه یک طراح تحصیل کرده بوده و مهارت بیشتری داشته باشد می تواند تقاضای حقوق بالاتری را به ازای مهارت، تجربه و آموزش داشته باشد.

کتی ریمر (Kathy Riemer) مسئول استخدام افراد برای سمت ریاست Full Circle Communication معتقد است، هر چه را که برایش تلاش کنید به دست می‌آورید.به گفته او «اگر لازم باشد هزینه بیشتری را برای استخدام یک طراح تحصیل کرده پرداخت خواهم کرد.»

در میان رقبا مطرح خواهید بود

متخصصان ما می‌گویند که اگر در موقعیت انتخاب بین دو طراح متبحر قرار گیرند، انتخاب شان کسی خواهد بود که تحصیلات آکادمیک را گذرانده و مدرک مرتبط دارد، در این میان شانس طراحی که خودش به کسب مهارت پرداخته کمتر خواهد بود.

لیزا چو مدیر عامل برند Black N Bianco می‌گوید: «مدرک بیان گر تلاش های شماست و برای تان اعتبار شغلی به ارمغان می آورد.» به عقیده او یک طراح گرافیک با مدرک تحصیلی نسبت به طراحی که مدرکی نگرفته، شانس بیشتری برای استخدام دارد.

استیون آنز مسئول استخدام طراحان گرافیک برای Elite Fixtures هم طرفدار طراحان با تحصیلات آکادمیک است، چرا که به آموزش و توضیح کمتری نیاز داشته و کارآمد هستند. در شرایطی که هرکسی می تواند اصول نرم افزار طراحی را بیاموزد، داشتن مدرک به کارفرما نشان می دهد که شما در پیشرفت خود مصمم و متعهد هستید، حتی اگر نمونه کاری از شما ندیده باشد.

ریمر بیان می‌کند که: «من در صورت داشتن امکان انتخاب، فقط طراحان گرافیك آموزش دیده را استخدام می كنم

مدرک گرافیک

با دستورالعمل های تخصصی، مهارت‌های شما گسترش می یابد

از مزایای دیگر دریافت مدرک طراحی گرافیک، فرصت منحصر به فردی است که در کنار متخصصان این صنعت برای گسترش مهارت های خود بدست می‌آورید. چون علاوه بر استفاده از دانش و تجربیات آنها احتمال اینکه برای طراحی گرافیک شخصی خود، کسی را انتخاب کنند که تجربه کار با آنها را دارند بیشتر است.

دیدن فیلم های یوتیوب در خانه، با آموزش های عملی و ارزشمندی که می توانید از یک معلم متخصص یاد بگیرید قابل قیاس نیست. چرا که مربیان چیزی فراتر از محتوای آن دوره را به شما می آموزند.

جنیفر آیوت (Jennifer Ayotte) رئیس دانشکده طراحی Rasmussen College بیان میکند که بسیاری از مدرسان او، در دنیای طراحی هنوز مشغول فعالیت هستند. جنیفر به مدرسان می‌گوید: «هیچ درسی بهتر از انتقال تجربه ای که از اتفافات کارتان بدست آورده اید نمی تواند برای دانش آموزان شما ارزشمند باشد.»

کلاس های دانشگاه به صورت حضوری و آنلاین، فضای بی نظیری را برای رشد و یادگیری شما فراهم می‌کند. اما شرکت در کلاس ها به عنوان یک طراح خودآموز، ممکن است شما را در طول مسیر آموزش دچار آزمون و خطا کرده و هزینه زیادی برایتان به همراه داشته باشد.

ارزش و جایگاه تحصیلات مدرک گرافیک

آنز(Annese) می گوید: «در حالیکه برای آرایشگر شدن نیاز به داشتن تحصیلات آکادمیک نیست، اما مردم برای اصلاح موهایشان نزد فردی آموزش دیده می‌روند. چون بیشتر می توانند به آنها اطمینان کنند. قطعا آرایشگری که هیچ آموزشی ندیده و تنها از طریق امتحان کردن روش های مختلف تجربه بدست آورده، انتخاب هیچکس نخواهد بود.» وی معتقد است که درمورد طراحی گرافیک هم همین اصل وجود دارد.

تحصیل دانشگاهی اگرچه ممکن است شما را با کمی تأخیر وارد حرفه طراحی کند، اما مطمئن باشید که درمسیر درستی قدم گذاشته اید و سطح کارتان ارتقا خواهید یافت.

حالا می توانیم به این سوالات پاسخ دهیم:

  • آیا داشتن مدرک طراحی ضرورتی دارد؟ اگه صادق باشیم، خیر! چرا که ویدئوهای آموزشی و مقالات زیادی وجود دارند که می توانند شما را با این صنعت آشنا کرده و مهارت های مورد نیاز را به شما آموزش دهند.
  • آیا گرفتن مدرک طراحی گرافیک ارزشی به همراه دارد؟ اگر دوست دارید که دراین صنعت مطرح باشید, پاسخ مثبت است.

 

حالا که از زبان متخصصان حقایق جالبی را شنیده و از مزایای داشتن مدرک با خبرشدید، می توانید با خیال راحت به مدرسه و ادامه تحصیل در این زمینه فکر کنید، چرا که یک مسیر حرفه‌ای پیش روی شما خواهد گذاشت.

این راهم نباید نادیده بگیریم که شرایط حاکم بر کشورها در زمینه فرهنگی و اقتصادی متفاوت بوده و بر تصمیم گیری ما نیز اثرگذار است.

در ایران به دلیل شرایط بغرنج اقتصادی، افت سطح علمی دانشگاه ها و کمیاب شدن اساتید با تجربه، کارفرمایان تنها به داشتن مدرک تحصیلی اتکا نکرده و علم شما توجه می کنند. یعنی صرفا برخورداری از مدرک گرافیک در ایران، شما را تبدیل به یک گزینه ایده‌ال برای استخدام نخواهد کرد. اما توجه داشته باشید که یک طراح موفق در کنار یک مدرک معتبر می‌تواند تاثیر گذاری بیشتری داشته باشد.

حالا شما باید به این سوال پاسخ دهید که آیا داشتن مدرک طراحی گرافیک ارزش دارد؟

دسته :  مقالات

دیدگاه ها