دکتر پوستر

منو

مقاله گرافیک علیه دخانیات / سعید کیهانی

استفاده از مواد دخانی باعث آسیب‌های جدی به جامعه در حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی می‌شود. به گونه‌ای که ضررهای جبران‌ناپذیر مالی به بار می‌آورد و باعث بیماری و مرگ و میر افراد زیادی می‌شود.

گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد که سالیانه ۶ میلیون تن در دنیا بر اثر استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهند که سه چهارم این مرگ‌ها در مردان اتفاق می‌افتد و ۶۰۰ هزار مورد از این مرگ‌ها مربوط به افراد غیرسیگاری است که با دود دست دوم یا دود تحمیلی ناشی از مصرف دخانیات، توسط دیگران مواجه می شوند. بنابراین دخانیات یک مساله مهم در جهان است که کشورهای مختلف با توجه به شرایط و امکاناتی که در دست دارند، می بایست اقداماتی برای کاهش مصرف آن انجام دهند.

به همین دلیل ، حدود چند سالی است که مشغول به طراحی پوستر با موضوع مبارزه با دخانیات در جهت افزایش آگاهی اقشار جامعه، مخصوصا جوانان ، در خصوص تاثیرات مضر مصرف دخانیات، از سرطان تا بیماری های تنفسی مزمن، اهمیت کاهش و ترک مصرف دخانیات و همچنین خطرات مواجهه با دود دست دوم و سوم هستم، بر این باور هستم که پوستر می تواند با زبان تصویری ساده و گویا و شعاری مناسب به همراه ایده ی جذاب، نگاه مخاطب را با مضررات دخانیات بیشتر آشنا کند.

دخانیات علاوه بر اینکه تاثیرات مخربی بر مصرف کنندگان دارد، باعث می شود تا افرادی که در معرض آن قرار دارند و به نوعی با دود دست دوم مواجه می شوند، هم از مضرات دخانیات در امان نباشند تا آنجا که آمارها نشان می دهد که یک میلیون از مرگ و میرهای منتسب به دخانیات بر اثر مواجهه با دود دست دوم آن است.

البته کودکان و زنان بیشترین قربانیان مواجهه با دود دست دوم دخانیات هستند تا آنجایی که آمارها نشان می دهند، ۷۰۰ میلیون کودک در جهان در معرض دود سیگار والدین شان در خانواده قرار دارند و از آنجایی که مواجهه با دود دخانیات مهمترین عامل در ایجاد سندرم مرگ ناگهانی نوزاد است و عامل شناخته شده در بروز عفونت گوش میانی، آسم و خس خس سینه در کودکان می شود، می تواند آسیب های غیرقابل جبرانی برای آنها به بار بیاورد. همچنین خطر سکته مغزی در افرادی که در مواجهه با دود سیگار هستند به اثبات رسیده است.

 

بیوگرافی هنرمند

سعید کیهانی

متولد ۱۳۵۹ تهران

مدرک کاردانی گرافیک رایانه از دانشگاه جامع علمی کاربردی

کارشناس طراحی واحد روابط عمومی کارت اعتباری بانک ملی ایران

نمایشگاه و جشنواره های راه یافته :

راه یابی به جشنواره گرافیک و ترافیک حوزه هنری در بخش پوستر (سال ۹۶)

راه یابی به جشنواره بین المللی من هم هستم، سازمان انتقال خون در بخش پوستر (سال ۹۶)

راه یابی و دریافت تندیس جشنواره فیلم های ۱۸۰ ثانیه ای بانک پاسارگاد با موضوع محیط زیست (سال ۹۶)

راه یابی به جشنواره ملی ایران ساخت در بخش پوستر (سال ۹۷)

راه یابی به اولین سالانه پوستر و تصویر گری مازندران (سال ۹۷)

راه یابی و شرکت در ورکشاپ سازمان تامین اجتماعی (سال ۹۷)

راه یابی و شرکت در ورکشاپ سازمان هلال احمر (سال ۹۸)

راه یابی به هفتمین کتاب گرافیک سال بابان از میان ۱۶۱۰۰۰ اثر

راه یابی و شرکت در ورکشاپ سازمان زیبا سازی شهر تهران (سال ۹۹)

نفر دوم بخش پوستر نخستین جشنواره ملی فیلم،عکس و پوستر صنعت‌ بیمه

راه یابی به هفتمین کتاب گرافیک سال بابان از میان ۱۴۶۰۰۰ اثر

راه یابی به هفتمین کتاب گرافیک سال بابان از میان ۱۴۶۱۵۲ اثر

دسته :  مقالات

دیدگاه ها